Dekorasyon, Ev Modası, Trendler

Ev Dekorasyon Stilleri

Ev Dekorasyon Stilleri 1  -

Evinizi dekore ederken yalnızca beğendiğiniz parçaları bir araya getirmenin ötesinde bunun bir tarz yansıttığını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Peki, eşyalarınızın birbirleriyle uyumlu olması bir tarz taşıdığı anlamına gelir mi?

Yaşam tarzınızı ya da sizi ifade ediyor mu?

Evinize eşya mı alıyorsunuz, yoksa yaşam tarzınızı yansıtan bir yaşam alanı mı oluşturuyorsunuz?

Artık sormanız gereken sorular bunlar. Çünkü siz içinde huzur bulduğunuz, içinde bulunmaktan keyif aldığınız bir ev yaratmak istiyorsunuz. Evinizin iç dünyanızı yansıtması, karakterinizi ortaya koyması, tarzınızı göstermesi için; doğru stili taşıması gerekir.

Eviniz için bir dekorasyon stili seçmek, hem yaşam tarzınızı yansıtmak hem de evinizdeki duygusal ortamı oluşturmak için önemlidir. Aynı zamanda yaşam pratiğiniz ile de uyum içerisinde olması gerekir. Örneğin bir dağ evinde beyaz bir halıdan ziyade doğayla iç içe yaşamı yansıtacak bir halı daha uygun olur.

Bu makalede size ev dekorasyonunda öne çıkan Dekorasyon Akımları’ndan bahsedeceğiz. Muhtemelen tarzınızı yansıtan bir ya da iki stil dikkatinizi çekecektir.

Modern 60'lar

Geçtiğimiz yüzyılın ortalarında gelen bu konsept, daha çok 1930-1960 yılları arası tasarım çizgilerini taşımaktadır. Ancak Modern tarz ile harmanlanarak yeniden yorumlanmışlardır.

Fonksiyonellik, keskin çizgiler ve kontrast materyallerin bir arada kullanılmasıyla tasarlanır. Bu tarzın temelinde, yumuşak kıvrımlı ve ergonomik formlar ile keskin kenarlara sahip geometrik yapılar ilginç bir kontrast oluşturur. Örneğin kırımlı rahat koltuklar ince metal ayaklara oturur. Büyük cam alanlar sıcak ahşap ve canlı renkler ile harmanlanır. Bu durum, bol miktarda ahşap ve canlı renkler kullanılan sıcak bir aile odasından, sivri mobilyaların kullanıldığı bir 60’lı yıllar Star Wars esintilerine kadar geniş bir spektrumda yaratıcılık taşır.

Sadelik önemlidir. Kıvrımlı ağaç mobilyalar, basit eğrilere sahiptir ve gösterişli şatafattan uzaktır. Aydınlatma öğeleri koni, silindir ve daire gibi temel geometrik şekillerden oluşur. Keskin tasarımlara rağmen yuvarlatılmış köşelere sahip mobilyalar yumuşaklığı ortaya çıkartır. Bu stil çekici bir incelik taşır. Masalar ve sandalyeler ince konik bacaklar üzerinde yer alır ve zeminden tavana uzayan pencereler bu dönemin modern yaklaşımını ortaya koyar.

Hollandalı ressam Piet Mondriaan’ın tablolarındaki gibi desenler büyük ve cesur, metal parçalar neredeyse her zaman siyah boyalı. Eames ve Jacobsen gibi bu döneme ait eserler ortaya koyan tasarımcılar için fonksiyonellik çok önemliydi. Bu her zaman değerli bir standart olmuştur.

Evinizde bu stili uygularken %100 orjinal ve özgün olmaya takıntı yapmayın. Sonuçta burası yaşam alanınız, bir film seti değil.

İskandinav Ev Dekorasyonu

Özellikle İKEA’nın hayatımıza soktuğu iskandinav tarzı ev dekorasyonu stili yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada yaygın kabul gören akımlardan biridir.

Yalınlık ve sadelik İskandinav tarzının merkezindedir. Beyaz duvarlar ve ahşap zeminler doğal ışığı vurgular ve temanın kaynağı da doğadır. Ahşap, taş, tuğla, yün. Renk paleti bile genellikle açık maviler, liken griler, yosun yeşillikleri ve kuzey manzarasının diğer renkleri ile doğadan gelir.

Aksesuarlarınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak oldukça modern ve minimalist bir görünüme bürünebilir. Modern baskılı veya etnik desenli bir halı ile dekorasyona renk katarak sıcak bir aile ortamı da yaratabilirsiniz.

Fonksiyonellik ve Çeşitlilik

İskandinav dekorasyonun temelinde yer alan fonksiyonellik modern tarzda mobilyalar kullanılmasından gelmektedir. Öte yandan, antika mobilyaları ve vintage öğeleri aynı anda taşıyabilen çok yönlü bir tarzı da vardır.

Tarzı yansıtmanın anahtarı; her ne kadar çok aksesuar kullanımı ile bir karmaşa yaratılsa da tasarımı temiz ve ferah tutmak için renk uyumu ile bütünlük sağlamaktır.

Büyük beyaz alanlar iskandinav stilin merkezinde yer alırken, büyük çizgili halılar ve minderler ile ortamı ısıtmanın yolu bulunabilir.

Rustic Ev Dekorasyonu

Rustic dekorasyon çiftlik evi tadını taşıyan, merkezine doğayı alan, rahat ve sıcak bir tarzdır. Hem doğaya hem de geleneğe bağlantı kuran bir konfor algısı tarzın kalbini oluşturur. Rustik ev size topraklanma hissi vererek negatif elektriğinizden kurtulmanızı sağlayan bir rahatlık yansıtır.

Ormanda gerçekleştirdiğiniz bir doğa yürüyüşü esnasında bulduğunuz materyalleri aksesuar olarak kullanarak ve danteller ile yünlü ev tekstili eşyalarınızla birleştirerek sizi doğallığı ile cezbeder.

Rustic tasarımda organik malzemeler temel alınır. Doğal taşlar, geri dönüştürülmüş ahşaplar, hasır, yün ve keten gibi doğal tekstil ürünler biraradadır. Yüksek dokulu kumaşlar, halılar, örgüler sıcaklığı yansıtır. Ahşap malzemeler ya doğal haliyle kullanılır ya da boyanmak yerine kireç rengi bir beyaz tercih edilir. Böylece ahşabın üzeri kapatılmayarak özü korunur. Bahçenizden toplanmış hissi uyandıran taze çiçekler ile yaşam alanlarınızı doğal bir uyumla renklendirebilirsiniz.

Doğal Tasarımlar

Rustic tarz ev dekorasyonunun ana malzemesi doğanın da ana malzemesi olan Ahşap ve Taş oluşturur. Renklerini ise yine doğadan gelen yeşil, kahverengi ve taş rengi tonları ile harmanlar.

Ahşap mobilyalar ya da duvar ve tavan kaplamaları, tahta zeminler, taş örülmüş duvarlar temel bir bütünlük sağlar. Aksesuar kullanımında dahi ahşap malzemeler ağırlıklı aydınlatma malzemeleri, ferforje detaylı ahşap kapılar dikkat çeker.

Yemek masası olarak iyice düzleştirilmiş bir masadan ziyade kenarlarında ve şeklinde doğal ağaç yapısı taşıyan masalar tercih edilebilir. Bu masanın etrafına yerleştirdiğiniz yine ahşap sandalyeler gösterişli olmasa bile doğal uyumun getirdiği bir ahenge sahip olacaklardır.

Rustic tarz doğayı lüks bir sunumla evinize getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir