Dekorasyon

Minimalist Ev Dekorasyon Önerileri

minimalist ev dekorasyonu ve halı

Minimalizm sadeliği ve nesnelliği ön planda tutan bir akımdır. Temelinde sanatsal bir akım olmakla birlikte günümüzde bir yaşam biçimi olarak ifade bulmaktadır. Tek bir cümleyle özetlememiz gerekirse; Minimalizm, önemli olduğuna inandığınız amacınıza odaklanmak için hayatın fazlalıklarından kurtulmanızı sağlayan bir araçtır.

Minimalizm; daha fazla üretip daha az tüketmenizi, kendinizi aşırı şeylerden kurtarmanızı, daha az şeye sahip olarak nasıl daha mutlu olabileceğinizi keşfetmenizi sağlayan yoldur.

“Mükemmellik; eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkartılacak bir şey kalmadığında elde edilir.”

Antoine de Saint-Exupery

 

Minimalizm’in özünü bu şekilde kısaca ifade ettikten sonra, evlerimizde dekorasyon alanında minimalist yaklaşımın katkılarının ne olduğuna bakalım. Dahası, minimalist kimlik taşıyan bir ev dekorasyonu nasıl oluşturabiliriz sorusunu cevaplamaya ve minimalist dekorasyon örneklerine göz atmaya çalışalım.

Evimizde minimalist akımın etkilerini taşıyan bir iç dekorasyon oluşturmak için yapmamız gereken ilk şey, mümkün olan en olası ölçüde sadeleştirmeye çalışmaktır.

Bunu yaparken de sadece adet olarak materyallerden kurtulmak değil, karmaşa yaratan desenlerden ve renklerden uzak durmayı da göz önünde bulundurmalıyız. Kullanacağımız renkleri seçerken birbirleri ile uyumlu en az sayıda renk ile odayı dizayn edecek mobilya ve aksesuarları kullanmalıyız.

AKSESUARLAR

Dekorasyonu sadeleştirmek derken sadece kullandığımız materyalleri sayı olarak azaltmayı kastetmiyoruz. Aynı zamanda kullanılan materyallerin renk ve tasarım olarak sade olmasını da tavsiye ediyoruz.

Örneğin yukarıda gördüğünüz şekilde iki farklı boyutta ama aynı tasarımda vazo kullanmanız bütünlüğü destekleyecektir.

Nesnelerin tasarımında kullanılan materyallerin de kendi içinde minimalist çizgiler taşıması tek başına nesnenin dahi odanızın kimliğine katkısı olmasını sağlayacaktır. Diğer öğeleri bir kenara bırakıp tek başına bu vazo tasarımını ele aldığımızda; tek bir metal parçanın kıvrımları ile oluşturulmuş ve sadece tek bir tarafı tasarlanarak diğer yarısını tasarımdan çıkartmış minimalist bir tasarıma sahip bu vazo yalnız başına bile bir kimlik taşımaktadır.

Ayrıca vazo içinde kullanılan nesnelerinde aynı rengi taşıdığına ve tek renk olduğuna dikkat ediniz lütfen.

Aksesuar seçimlerinde figür kullanımı tercih edildiğinde ise; detayların mümkün olduğunca az olduğu, mümkün olan en basit ifadesiyle verilmek istenen figürün anlaşılır olduğu tasarımlar tercih edilmelidir.

Yukarıda yer alan kuş figürlerinde, kuşu tanımlayan temel şekil oluşturulduktan sonra detaya girilmemiştir. Bu da oldukça sade ve şık bir minimalist figür ortaya koymuştur. Benzer örneklerini insan figürlerinin kullanıldığı materyallerde de görebilirsiniz.

Eğer duvar üstü aksesuarlar kullanmayı düşünürseniz, odanızın genel renk tercihini taşıyan ve duvar – duvar üstü aksesuar renk ikiliğini odanın iki rengini oluşturacak şekilde kullanmanız daha uygun olacaktır.

Örneğin aksesuar seçimlerinizde tercih ettiğiniz renklerin odanızın duvar ve mobilya renkleriyle birebir örtüşmesi ya da tam kontrast oluşturacak şekilde zıt rengini taşıması iyi bir seçimdir.

Aynı zamanda bu renklerin odanın genel tasarımı içerisinde kullanılan renkler olması da aksesuarınızın odanın bir parçası olarak görünmesini sağlayacaktır. Gözü rahatsız etmeyen, renk farklılığı ile karmaşa oluşturmayan nesneler tercih etmelisiniz.

Bir diğer deyişle; odanızın içerisinde var olan, ancak orada olduğunu avaz avaz bağırmak yerine çevresiyle uyumla hareket eden nesneler size daha dingin bir yaşam alanı sunacaktır.

Bir diğer vazo seçiminde ise, daha önce bahsettiğimiz şekilde renklerin birbirine kontrast oluşturacak ancak odanın geneli ile uyum sağlayacak şekilde seçildiğini görüyoruz. Siyah ve beyaz.

Ayrıca materyal tek başına ele alındığında da, farklılık yaratmak için vazo üzerine bir başka nesne ya da renk eklemek yerine, vazonun ortasında bir boşluk bırakılarak çıkartma yapılmasının tercih edildiğini, çoğaltarak değil azaltarak farklılık elde edildiğini görüyoruz.

Örneğin odanızda beyaz ve siyah renk tercih ettiyseniz burada yer alan metal aksesuarın turuncu, mor gibi farklı olması yerine bütünlüğü koruyan renk olarak tercih edilmesi daha uyumlu olacaktır.

AYDINLATMA

Tasarımsal Uyum

Odanızın ışıklandırma planı yapılırken kullanılan mobilya ve diğer aksesuarların tasarımları ile uyumlu olacak geometriye sahip aydınlatma elemanları tercih edilmelidir.

Örneğin yumuşak ve yuvarlak hatlara sahip mobilyalarınızın var ise aydınlatma ürünlerinizin tasarımı da yuvarlak hatlara sahip olmalı, keskin ve köşeli mobilyalarınız var ise aydınlatma ürünleriniz de köşeli hatlara sahip dörtgen tasarımlardan oluşmalıdır.

Aydınlatma Alanı

Çoklu aydınlatma ürünleri kullanılırken ürünlerin duy yerleştirme yönleri dikkate alınarak farklı anahtar kullanımı ile gerektiğinde birden fazla aydınlatma seçeneği ortaya konulabilir. Buradaki örneklerde minimalist tasarımdan vazgeçilmeden aynı ürün üzerinde hem tavan aydınlatması hem ortam aydınlatması gerçekleştirilebiliyor. Odanın yüksek oranda aydınlatılması gereken ziyaretçilerinizin olduğu zamanlarda  tüm ışık veren anahtarların tamamı açık şekilde kullanılabileceği gibi,  yemeklerde ya da dinlenme esnasında sadece tavan aydınlatmalarını kullanarak daha loş bir ortam yaratabilirsiniz.

Yemek Odası

Yemek odası aydınlatılmasında, geometri olarak masa ile uyumlu olacak ürünlerin tercih edildiğini görüyoruz.

Daha çok masa ile neredeyse eşit boyutlarda ve tavandan aşağıya sarkan ayaklarıyla sanki masanın tavandaki yansıması gibi duran bir kullanım ile bütünlük korunuyor.

Daha çok masaya yakın kullanımın tercih edildiği bu alanlarda aydınlatma ürününün rengi masa ile uyumlu seçilirken, ışık rengi ise daha çok sıcak tonlar oluşturacak şekilde tercih edilmelidir.

Aydınlatma Rengi

Minimalist yaşam stilini yansıtan ev dekorasyonunda renklerin de sadeliğine özen gösterilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu kapsamda sadece aydınlatma ürününün kendi renginin odanın geneliyle uyumlu olması değil, aynı zamanda kullanılan ışığın renginin de uyumlu olması beklenilmektedir.

Solda yer alan oda altın sarısı ve kahve tonların ağırlıklı olduğu bir tasarıma sahip. Aydınlatma ürünü de yine metal kısmı altın sarısı ve kullanılan ampüllerin de sarı ışık olması ile bütünlük sağlıyor.

Sağda yer alan duvar aydınlatması ise, beyaz ve gri tonların tercih edildiği ve keskin kenarlı, köşeli mobilyaların kullanıldığı bir oda da ışıklandırma sağlıyor. Ayrıca aynı tasarıma sahip bir tavan aydınlatması ile de bütünlük içerisinde yer alıyor.

MOBİLYA

Mobilya tasarımlarının şatafattan uzak ama tasarımsal estetik öğeler taşıdığı minimalist dekorasyon ile düzenlenmiş odalarda az sayıda mobilya ile mümkün olan en kullanışlı ortam yaratılmaya özen gösterilmektedir.

Mobilyalarda tercih edilen renkler odanın genelinde baskın olacağı için daha pastel ve yumuşak tonlar tercih edilebilir.Kullanılan aksesuarlarda buna uygun olacak renkler taşıdığında istenilen huzurlu uyum yakalanabilecektir.

Birden fazla renk kullanılabilecek aksesuarlarda rengin biri mobilyadan diğeri ise odanın duvarından alındığında bütünlük sağlanacaktır.

Örneğin yukarıda yer alan oda da kullanılan aksesuarlardan resim çerçevesinin ve içinde yer alan resmin boş alanlarının duvarın renginde, resimde kullanılan güllerin ise koltukların renk tonuna uyumlu olduğuna dikkat ediniz. Ayrıca kullanılan diğer aksesuardan vazonun rengini duvardan içindeki nesnelerin de rengini koltuklardan aldığını görüyoruz.

Odalarınızda boş alanların varlığından rahatsızlık duymamalısınız. Birbirleri ile uyumlu olmayan bir çok nesnenin fark etmeden sizi yorduğu, karmaşanın bilinçaltı huzurunuza etki ettiği kalabalık odalar da bulunmak daha çok rahatsızlık vericidir.

Hayatınızdaki karmaşa, bilinçaltınıza da yansıyacak ve kendinizi içinden çıkılması daha güç bir yaşam içinde bulacaksınız. Oysa hayatınızı sadeleştirmeye evinizden başladığınızda kafanızın içininde bir düzene oturduğunu fark edeceksiniz.

Ayrıca daha az materyal kullandığınızda, her bir nesne kendini ön plana çıkartabilme şansına sahip olacaktır. Onlarca nesnenin yer aldığı bir odaya eklediğiniz yeni bir aksesuar hiç dikkat çekmeyecektir. Ama minimalist tasarımla düzenlediğiniz evinizde yeni bir aksesuar hemen göze çarpacaktır.

Üstelik daha az nesne ile oluşturduğunuz ortamları yenilemek de daha ekonomik olacaktır. Mevcut dekorasyonuzdan çıkartacağınız bir aksesuar yerine bir başkasını koyarak hem ekonomik bir bütçeyle farklılık yaratmış olacaksınız hem de yaşam alanınıza yeni bir dokunuş katacaksınız.

Minimalist tasarımda her bir materyalin önemi büyüktür. Ev dekorasyonunda kullandığınız halınız, oturma gurubunuz ya da aydınlatmanız karmaşa içinde kaybolan değil, göze çarpan parçalar olacaktır.

Unutmayın, az olan değerlidir.

Minimalist yaşamın sloganı da bu olabilir: Az ama Öz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir